Miesięczne Archiwa: listopad 2020

Andrzejki
Andrzejki

30 listopada w grupie OB zapanowała magiczna atmosfera. Dzieci świętowały andrzejki. Poznały dawne sposoby , za pomocą których można było przewidzieć przyszłość. Losowały swoje przyszłe zawody, ustawiały w kolejności buty , aby sprawdzić, który chłopiec czy dziewczynka pierwszy się ożeni, pierwsza wyjdzie za mąż. Najwięcej emocji wywołała wróżba najbardziej kojarzona z andrzejkami – lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ileż to było śmiechu !!!
Były też tańce i pląsy.
Zabawa andrzejkowa przyniosła zerówkowiczom wiele radości i była kolejną okazją do wspólnej zabawy.

Andrzejki
Andrzejki

II gminny konkurs plastyczny pt. „Kartka urodzinowa dla Pluszowego Misia” został zorganizowany w celu rozwijania wyobraźni i inwencji twórczej dzieci w nawiązaniu do Światowego Dnia Pluszowego Misia i różnych sposobów celebrowania tego wyjątkowego święta i solenizanta- Pluszowego Misia.
Jury w składzie: Pani Renata Pacek oraz Pani Aleksandra Czerwińska (nauczycielki plastyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi) oceniło prace biorąc pod uwagę ich: samodzielność wykonania, twórczy charakter i ekspresję oraz estetykę; dzieląc je na 4 kategorie wiekowe:
3- latki:
I miejsce- Jan Dzikowski ( Przedszkole nr 2 w Tucholi);
II miejsce- Dominika Landmesser (Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Kiełpinie);
III miejsce- Franciszek Chyliński (Przedszkole nr 2 w Tucholi);
4- latki:
I miejsce- Ksawery Werner (Przedszkole nr 1 w Tucholi);
II miejsce- Mykhailo Piesik (Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi);
III miejsce- Franciszek Graban (Przedszkole nr 2 w Tucholi);
5- latki:
I miejsce- Marta Cejmer (Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Raciążu);
II miejsce- Filip Gumiński (Przedszkole nr 2 w Tucholi);
III miejsce- Szymon Borzeszkowski (Przedszkole nr 2 w Tucholi);
6- latki:
I miejsce- Antoni Dzikowski (Oddział Zerowy przy Szkole Podstawowej nr 5 w Tucholi);
II miejsce- Iga Kłosowska (Przedszkole nr 1 w Tucholi);
III miejsce- Natalia Krzychowiec (Odział Zerowy przy Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi);
Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy, które ze względów epidemiologicznych zostaną dostarczone do placówek za pośrednictwem poczty.
Wystawa prac konkursowych odbywać się będzie w holu głównym Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi w dniach od 1 grudnia do 7 grudnia bieżącego roku.
Koordynator konkursu: Marta Jeżewska- Duraj

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku ( dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki).
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz , wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą pluszową zabawką. Nie , nie !!!! Taki Miś , po to misiem jest , żeby było kogo tulić , kiedy smutno nam i źle!!!
I właśnie , dlatego dzieci z grupy przedszkolnej 0B postanowiły uczcić pluszaka. Zaśpiewały misiową piosenkę, wykonały papierowe kolorowe misie i poznały historię maskotki.
Urodziny nie mogą odbyć się bez tortu , więc była i słodka niespodzianka.
Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku ( dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki). Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz , wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą pluszową zabawką. Nie , nie !!!! Taki Miś , po to misiem jest , żeby było kogo tulić , kiedy smutno nam i źle!!! I właśnie , dlatego dzieci z grupy przedszkolnej 0B postanowiły uczcić pluszaka. Zaśpiewały misiową piosenkę, wykonały papierowe kolorowe misie i poznały historię maskotki. Urodziny nie mogą odbyć się bez tortu , więc była i słodka niespodzianka. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

Tak jak co roku 18 listopada 2020 r., pomimo ograniczeń związanych z pandemią, odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi tzw. Niebieski Dzień. Obchody te poświęcone są następującym ważnym wydarzeniom:
14 listopada – Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę
16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji
21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 1. Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę
  14 Listopada – Światowy Dzień Cukrzycy. To międzynarodowe święto jest obchodzone w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku.
 2. Międzynarodowy Dzień Tolerancji To święto obchodzone jest corocznie 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy dyskryminacja mniejszości. 3. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień Jest to święto obchodzone 21 listopada, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
  Celem Niebieskiego Dnia w naszej szkole było:
  • Uwrażliwienie dzieci na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji.
  • Przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię, ubiór, bogactwo rodziny itp..
  • Kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wobec koleżanek i kolegów chorych, niepełnosprawnych, nieśmiałych, tych, którzy nie radzą sobie w niektórych sytuacjach itp..
  • Szukanie możliwości pomocy osobom chorym i niesprawnym.
  • Postępowanie zgodnie z dewizą „Inny nie znaczy gorszy- wszyscy są równi.”
  • Wyrabianie postawy człowieka życzliwego.
  • Doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy, ze zrozumieniem drugiej osoby.
  Ze względu na istniejącą pandemię i w związku z tym naukę zdalną, Niebieski Dzień obchodzono inaczej niż zwykle. Uczniowie z klas I – VIII ubrali się w domu na niebiesko lub założyli jakiś niebieski element, np. opaskę na włosy. Niebieski to kolor solidarności z osobami chorymi na cukrzycę.Ponadto wykonali życzliwe emotikonki z kolorowego papieru, zapoznali się z bajką „ O ciepłym i puchatym ”, a także przeczytali artykuł ”Krótka historia życzliwości” i obejrzeli filmy edukacyjne. Dzieci z oddziałów przedszkolnych były ubrane na niebiesko, wykonały emotikonki życzliwości. Po powrocie do szkoły zrobią z tego girlandy.
  Nauczyciele mogli obejrzeć „niebieskie dzieci” i ich pracę za pośrednictwem Internetu w ramach zdalnego nauczania.
  Całość koordynowały Panie Iwona Zielinska i Monika Pozorska

Uczniowie klas I- III wzięli udział w konkursie, zorganizowanym przez bibliotekę z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zadaniem dzieci było zaprojektować okładkę ulubionej książki. Nie mogła ona być kopią oryginału. Uczniowie wykazali się kreatywnością.

Jury podczas oceniania brało pod uwagę, nie tylko pomysłowość, ale również samodzielność wykonania pracy.

Wszystkie prace były piękne,a jury miało problem wybrać zwycięzców,dlatego podjęło decyzję, że wszystkie prace zostaną nagrodzone. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i gratulujemy!

Poniżej prezentujemy prace uczestników: Julii Szczęsnej, Oktawii Ossowskiej, Agaty Kunc, Zuzanny Milewskiej, Tomasza Michalskiego i Oskara Wysińskiego.

Informujemy, że od dnia 23.11.2020 (poniedziałek) oddziały przedszkolne i zerówki pracują w trybie stacjonarnym, czyli dzieci wracają do szkoły.

UWAGA KOCHANE PRZEDSZKOLAKI, DRODZY RODZICE I NAUCZYCIELE!!!!

Termin nadsyłania prac w ramach II edycji gminnego konkursu plastycznego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych pt. „Kartka urodzinowa dla Pluszowego Misia” zostaje wydłużony do 29 listopada 2020 r. !!!!

Drogi Przedszkolaku, Pluszowy Miś niedługo będzie obchodził urodziny!!! Wykonaj dla niego urodzinową kartkę w dowolnym formacie i wybranej przez Ciebie płaskiej technice plastycznej.

Organizator konkursu:

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi.

Koordynatorka konkursu:

Marta Jeżewska- Duraj

Z powodu utrzymującej się sytuacji epidemiologicznej zajęcia w oddziałach przedszkolnych prowadzone będą zdalnie w dniach 17.11 – 20.11.2020 r.

Przedszkolaki śpiewają hymn.

Kto ty jesteś? Polak mały…
Pielęgnując polskie tradycje dzieci z grupy przedszkolnej 0B uczciły rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. O godzinie 11.11 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ” Szkoła, przedszkole do hymnu” i wraz z paniami odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”.

Konkurs plastyczny

II gminny konkurs plastyczny dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych pt. „Kartka urodzinowa dla Pluszowego Misia” w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.
CELEM KONKURSU JEST:

 • rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci,
 • kształtowanie umiejętności wykorzystania różnorodnych materiałów i technik plastycznych,
 • nawiązanie do Światowego Dnia Pluszowego Misia i różnych sposobów celebrowania tego wyjątkowego święta i solenizanta- Pluszowego Misia.
  REGULAMIN KONKURSU:
 1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci 3- 6- letnich z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych gminy Tuchola.
 2. Format pracy dowolny, orientacja pozioma (w formie laurki).
 3. Technika płaska, dowolna.
 4. Każda praca powinna być wykonana samodzielnie przez jednego wychowanka.
 5. Każda placówka powinna dostarczyć maksymalnie do 5 prac w każdej grupie wiekowej.
 6. Prace należy składać lub przesyłać do 18 listopada 2020 r. na adres:
  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika , ul. Pocztowa 10, 89-500 Tuchola z dopiskiem: „Konkurs – Kartka urodzinowa dla Pluszowego Misia”.
  Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie sp3.tuchola.pl i na profilu fb szkoły 20 listopada 2020 r.
 7. Kryteria oceny prac: oryginalność, samodzielność, estetyka oraz różnorodność wykorzystanych materiałów plastycznych.
 8. Każda praca powinna mieć na odwrocie metryczkę, która będzie zawierać: imię i nazwisko autora pracy, wiek, nazwę i dokładny adres placówki, telefon, imię i nazwisko nauczyciela/ opiekuna.
 9. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatora
  i eksponowane będą w galerii w holu Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi w dniach 23- 27 listopada 2020 r.
 10. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na prezentację prac oraz danych autora dla potrzeb konkursu.
 11. W konkursie przewidziane są nagrody i dyplomy dla laureatów, które zostaną przesłane pocztą ze względu na sytuację epidemiologiczną.