Miesięczne Archiwa: marzec 2018

rek-2018-15

W dniach 26 – 28 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Zajęcia dla uczniów i młodzieży prowadził Ksiądz Dariusz Drozdowski, który w środę odprawił odrobinę nietypową, bo mającą miejsce w sali gimnastycznej, Mszę Św. Podczas wspólnego śpiewania pieśni uczniom akompaniował zespół gitarowy prowadzony przez Panią Katarzynę Gac, a podczas Mszy wystąpił również zespół „Nasze Nutki” działający przy parafii pw. św. Bartłomieja.

Fot: Mateusz Wielgosz (7a)

DM_2018-108

Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki
Roger Bacon

Matematyka jest interesującym przedmiotem. Wielu uczniów lubi ten przedmiot, ale nie wszyscy. Aby jeszcze bardziej uświadomić uczniom, jak niezbędna jest wiedza matematyczna i jak bardzo towarzyszy nam na co dzień, pomyślałam o takim dniu w naszej szkole. Nie na darmo mówi się, że matematyka jest królową wszystkich nauk.
Zadania, które wykonali uczniowie:
Dzieci z klas młodszych z wychowawcami przygotowały:
– okrzyki matematyczne – klasy I
– wiersze matematyczne – klasy II
– reklamy matematyki – klasy III.
Uczniowie z klas starszych z wychowawcami przygotowali:
– piosenkę matematyczną – klasy IV
– tabliczkę mnożenia na wesoło – klasy V
– prezentacje wybranych matematyków – klasy VI
– projekty odzieży z elementami matematycznymi – klasy VII.
Przeprowadzono także dyktando matematyczne dla klas IV.
Realizację większości zadań i prezentacji uczniowie przedstawili na scenie w holu naszej szkoły. Byli znakomicie przygotowani! BAWILIŚMY SIĘ ŚWIETNIE!
Wszyscy uczniowie z klas I-VII otrzymali różne matematyczne upominki: ołówki z tabliczką mnożenia, przybory do geometrii, domina matematyczne itp.
Matematyka w naszej szkole czuła się naprawdę jak królowa. Dziękuję bardzo nauczycielom i uczniom za ten dzień!

Donata Świerczyńska

Zdjęcia z imprezy można oglądać w galerii.

WWBT

W dniu 21 marca w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XV Gminnego Konkursu Plastycznego Wiosna w Borach Tucholskich – Przyroda po nawałnicy. Sześcioro uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych. Julia Nielek z 7b zdobyła I miejsce, a Dominika Mikulska z 6a, Karolina Pozorska i Martyna Stybaniewicz z 5a, Oliwia Wegner z 7b i Mateusz Drelich z 7a otrzymali wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!

WWBT2

W dniu 20 marca odbyły się szkolne eliminacje do Turnieju Recytatorskiego „O Pióro Jana Brzechwy”.
6 i 9 kwietnia naszą szkołę w Tucholskim Ośrodku Kultury reprezentować będą:
W klasach I:
1. Mirsell Nicolov-Cemka – 1a
2. Pola Dąbrowska – 1b
3. Emilia Kłosowska – 1b
W klasach II:
1. Igor Fałczyński – 2a
2. Michalina Dudziak – 2b
3. Laura Reczka – 2b
W klasach III:
1. Maja Wnękowicz – 3a
2. Marcel Ossowski – 3d
3. Agata Schenk – 3d

Stypendium_2018_05

W środę 14 marca siedmioro uczniów z naszej szkoły, na trzynastu w gminie, otrzymało Stypendia Burmistrza. Są to:
Alicja Bełdzikowska VC
Wawrzyniec Chylweski VIA
Mateusz Drelich VIIA
Piotr Kutnik VIIA
Alicja Szymańska VA
Karolina Pozorska VA
Olimpia Tromska VIB

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce!

Fot: A.P. Drelich

pomoc

W dniach 3 i 10 marca nasi nauczyciele biorą udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych organizowanym przez toruńską Akademię Pierwszej Pomocy.

1. Rozporządzenie MEN z dnia 2 czerwca 2017 r. objęło po raz pierwszy wychowaniem do życia w rodzinie uczniów klas IV szkoły podstawowej. Nowa podstawa programowa została również skierowana do uczniów klas VII. Zajęcia dla klas V i VI realizowane są wg wcześniej obowiązującej podstawy.
2. Zajęcia wychowania do życia w rodzinie będą realizowane w oparciu o program nauczania autorstwa Teresy Król Wędrując ku dorosłości wydawnictwa RUBIKON.
Koncepcja programu:
• Uwzględnia rozwój młodego człowieka zarówno w aspekcie fizycznym, społecznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym.
• Większość treści ma spiralny układ programu, co oznacza, że w starszych klasach powraca się do wcześniej poznanych zagadnień, poszerzając i uzupełniając wiedzę na dany temat.
• Zgodnie z rozporządzeniem treści nauczania realizuje się z całą klasą na 9 godzinach lekcyjnych, a część tematów z podziałem na grupę dziewcząt i chłopców. Stwarza to możliwość otwarcia się na problemy i swobodne rozmowy.
• Specyfika tego przedmiotu polega na tym, że zajęcia nie podlegają ocenie i mnie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej, ani też na ukończenie szkoły.
3. Aby skutecznie i w odpowiednim czasie pomóc młodemu pokoleniu bezpiecznie przejść okres dzieciństwa i młodości polska szkoła podjęła się tego zadania w toku realizacji lekcji wychowania do życia w rodzinie.

Materiały dotyczące zajęć można pobrać ze strony wydawnictwa RUBIKON:
Wędrując ku dorosłości. Program nauczania dla klasy 4 szkoły podstawowej.
W drodze ku dorosłości. Program klas 5-6 szkoły podstawowej.
Wędrując ku dorosłości. Program nauczania dla klasy 7 szkoły podstawowej.