Uczniowie z klasy VIIIA wzięli udział w uroczystym sadzeniu cebulek żonkili na Placu Wolności w dniu 26 października. Jest to akcja przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”, która co roku organizowana jest na rzecz osób dotkniętych chorobą nowotworową.
W czwartek 25 października nasi ośmioklasiści udali się do hali widowiskowo-sportowej tucholskiego OSiR-u, gdzie spotkali się z legendą światowej siatkówki – Gibą w ramach akcji „Graj o zdrowie”.
W czwartek 25 października dzieci z klas 0 – III doskonale bawiły się na szkolnej sali gimnastycznej podczas jesiennego balu.
Fot: M. Kempińska
Drugi dzień konkursu w tucholskiej „Trójce” to pole do popisu dla wokalistów i zespołów. Tu wszystkich podzielono na trzy kategorie: klasy I – III (soliści), IV – VIII (soliści), zespół. Jury stanowili: ks. Wiesław Herold, Elżbieta Zielińska i Marcin Kiedrowski. Spotkanie prowadziło dwoje uczniów szkoły będącej gospodarzem – Amelia Pik i Dawid Klajbor.
Zanim wszyscy zaczęli się prezentować na scenie, odśpiewano hymn państwowy; usłyszano kilka słów, jak można być w dzisiejszych czasach prawdziwym Polakiem.
Jeśli chodzi o sam wyraz artystyczny, można było wśród wszystkich występujących znaleźć talenty i je oklaskiwać. Niektórzy śpiewali bez towarzyszenia instrumentów, śpiew innych był urozmaicony brzmieniem gitary i nie tylko. Na pewno występy stały na wysokim poziomie, co potwierdziło jury w późniejszych wystąpieniach, podczas dekoracji. Wszystkich wspierał duet dorosłych – Andrzej Giersz (klawisze) i Maciej Mews (gitara basowa). Do etapu powiatowego przechodzą uczniowie, którzy zajęli w swoich kategoriach pierwsze lokaty. Niżej podajemy wyniki.
Kategoria I – III
1. Izabela Mews – SP 3 Tuchola
2. Laura Reczka – SP 3 Tuchola
wyróżnienie – Emilia Glaner – SP Legbąd
Kategoria IV – VIII
1. Lena Balcerowska – SP 5 Tuchola
2. Zofia Idzikowska – SP 5 Tuchola, Kamil Kosowski – SP 5 Tuchola (ex aequo)
3. Patrycja Krakowiak – SP 3 Tuchola
Zespół
1. Zespół Wokalno – Instrumentalny z Klas IV – VIII – SP 3 Tuchola
(jk)
W dniach 18 i 19 października odbyły się zorganizowanie przez naszą szkołę oraz Parafię pw. Opatrzności Bożej w Tucholi eliminacje gminne do XIX Konkursu Poezji i Prozy oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Występujących oceniało jury w składzie: H. Szramka, A. Joppek i ks. W. Herold. Oto wyniki konkursu:
Konkurs Poezji i Prozy Patriotycznej – klasy IV – VI:
I miejsce – Agnieszka Wąśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
II miejsce – Kacper Knutowski ze Szkoły Podstawowej w Stobnie
wyróżnienie: Marta Janowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi i Michalina Korytowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
Konkurs Poezji i Prozy Patriotycznej – klasy VII – VIII i gimnazjalne:
I miejsce – Anna Januszewska ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
II miejsce – Malwina Serafinowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi i Robert Jeschke ze Szkoły Podstawowej w Stobnie
III miejsce – Antonina Hoppe ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej – klasy I – III:
I miejsce – Izabela Mews ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
II miejsce – Laura Reczka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
III miejsce – Emilia Glaner ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej – klasy IV – VIII (soliści):
I miejsce – Lena Balcerowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
II miejsce – Zofia Idzikowska i Kamil Kosowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
III miejsce – Patrycja Krakowiak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
I miejsce otrzymał również zespół wokalno-instrumentalny z klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi.
Uczniowie z klas V – VIII udali się w piątek 12 października do Tucholskiego Ośrodka Kultury, gdzie wzięli udział w zajęciach z profilaktyki uzależnień. Obejrzeli film o skutkach stosowania alkoholu i narkotyków, a prowadzący zajęcia opowiadali o własnych, niekiedy bardzo drastycznych doświadczeniach z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych i długiej drodze wychodzenia z nałogu. Całość okraszona została muzyką rap, Pan Mirosław „Kolah” Kolczyk wykonał kilka utworów, których autobiograficzna treść inspiruje młodych ludzi do szukania dobrej, jasnej drogi przez życie, z dala od „pól minowych” tworzonych przez narkotyki.
Miniony piątek w „Trójce” minął pod hasłem „Pieczonego Ziemniaka”. Cała szkoła zaangażowała się w realizację przygotowanych założeń, które przedstawili im opiekunowie samorządu uczniowskiego szkoły.
Klasy 0 – 3 wraz z wychowawczyniami przygotowywały: pieczątki, jeże, obrazy, kolorowanki. A w tle zawsze był ziemniak!
Klasy 4 – 7 wykazywały się kulinarnie, albowiem każda z nich przygotowywała smaczne potrawy. Były nimi sałatki: ziemniaczane, warzywne czy też smaczne puree.
Ponadto klasy czwarte rywalizowały ze sobą na sportowo. Toczyli ziemniaka, skakali w workach po ziemniakach, sadzili ziemniaki i wiele innych. Wygrali wszyscy, ponieważ założeniem była dobra zabawa!
Przy okazji takiego święta nie mogło zabraknąć chwil przy ognisku, uczniowie klas 7 i 8 upiekli ziemniaki oraz kiełbaski, a wszystko to przy przygotowanym palenisku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Ostatnią atrakcją minionego dnia stało się spotkanie klas 5 – 8 w Domu Kultury, na „Antyminie – profilaktyce z pasją”.
Karol Dąbrowski
Zdjęcia z „Dnia Ziemniaka” można obejrzeć w galerii.
We wtorek 9 października odbyły się apele, podczas których Pani Dyrektor Lidia Góral przedstawiła zwycięzcę konkursu na projekt logo szkoły. Komisja konkursowa uznała, że najciekawszą pracę stworzyła Lena Orłowska z VIIa, która otrzymała w nagrodę bon upominkowy do sklepu KS SPORT, a przygotowane przez nią logo ozdobi oficjalne szkolne dokumenty. Wyróżniony został również projekt wykonany przez Anielę Gordon z Va.
Apel był również okazją do przybliżenia społeczności szkolnej naszych utalentowanych sportowców, z powodzeniem reprezentujących „Trójkę” podczas rozmaitych jesiennych zawodów sportowych. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy wzięli w nich udział i podkreśliła, że ma on ogromne znaczenie, gdyż jest okazją do sławienia imienia szkoły. Poznaliśmy osoby, które w tym roku otrzymają Stypendium Burmistrza. Są nimi Malwina Serafinowicz i Wawrzyniec Chylewski z VIIA. Podczas apelu zebranym zaprezentował się też Mister Szkoły, którym został Kacper Sikorski z klasy VIIIA.
W dniach 8-11 października odwiedził nas Pan Wojciech Galiński, który przeprowadził szereg zajęć profilaktycznych dla uczniów z klas V – VIII. Opowiadał o czynach karalnych, jakie mogą popełnić młodzi ludzie, ich konsekwencjach, i zagrożeniach związanych z demoralizacją osób nieletnich.
W środę 10 października odbyła się uroczystość pasowania na uczniów dla dzieci z klasy I. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.