Miesięczne Archiwa: listopad 2018

andd05

W miniony czwartek 29.11.2018 odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów z klas 7 i 8. Kolejny raz imprezę przygotowali i poprowadzili nasi nauczyciele, opiekunowie samorządu – Pani Mirosława Drzycimska i Pan Karol Dąbrowski. Uczniowie przygotowali dekorację, a Oliwia Wegner z 8b przygotowała dodtkowo ciekawe andrzejkowe wróżby. Podczas całej imprezy dominowała pozytywna atmosfera dobrej zabawy. Uczniowie pokazali po raz kolejny, że warto organizować dla nich imprezy rozrywkowe. Dobrze jest widzieć wzajemną integrację! Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.

Od 26 listopada do 5 grudnia w holu przy świetlicy szkolnej została zorganizowana wystawa twórczości ucznia klasy 7 b Jakuba Suchomskiego. Chłopiec posiada talent plastyczny, który przedstawia w różnych formach swoich prac. Prezentowana wystawa pokazuje tylko część jego umiejętności.
Należy pamiętać, że sztuka nie ma granic, nie dzieli osób na lepszych i gorszych, daje możliwości wszystkim uczniom – liczy się tylko talent.
ODWAŻ SIĘ I TY, KAŻDY MA TALENT!
Może właśnie szkoła jest miejscem, które pomoże odkryć w Tobie ukryte zdolności.
Zachęcamy wszystkie młode talenty do pokazywania swojej twórczości.
Wystawa została zorganizowana przez nauczyciela wspomagającego Monikę Paś.

We wtorek 27 listopada szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie z klasy pierwszej, by wziąć udział w uroczystości pasowania na czytelnika. Przygotowaną przez Panią R. Szydłowską i Pan K. Karnowskiego imprezę prowadziły dziewczęta z VIa, opowiadały wierszyki związane z czytelnictwem i popularnymi bajkami. Pierwszaki odpowiadały na pytania ze znajomości postaci bajkowych, poznały zasady wypożyczania książek oraz otrzymały upominki. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w galerii.

ka_01
ka_02

Członkinie Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate „Shotokan”: Martyna Stybaniewicz z VIa i Maja Markiewicz z VIIa zajęły czołowe miejsca w turniejach sportowych. Martyna zdobyła I miejsce w Pucharze Karate S.G.I. Poland w dniu 10 listopada w Człuchowie, a Maja drugie w kategorii kata w zawodach 1. Bujutsu Friendship Cup w Lehrte w dniu 24 listopada. Gratulujemy!

 

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada przez dzieci na całym świecie. Nasze przedszkolaki z wielką radością przyłączyły się do świętowania. Misie i Borowiaczki przyniosły swoje ulubione maskotki, tańczyły i śpiewały misiowe piosenki. Sale były pięknie udekorowane. Dzieci rysowały portrety misia, ozdabiały pierniki, rozwiązywały misiowe zadania. Każdy otrzymał dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia, a osłodzeniem tego dnia był wspaniały misiowy tort ufundowany przez firmę Zakryś. Radość przedszkolaków udzieliła się każdemu, a jak było zobaczcie w galerii.

„Trójka” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich uczniów i organizuje dla nich turniej piłki nożnej halowej. Jego założeniem była dobra zabawa oraz wzbudzanie ducha walki fair play. Nad całością imprezy czuwali nauczyciele oraz pomoc medyczna. Pomysłodawcą imprezy był Pan Karol Dąbrowski. Dzięki jego współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego – Panią Moniką Mikulską oraz Panem Tomaszem Borkowskim, klasy VII i VIII mogły zaprezentować swoje umiejętności na hali OSiR-u. Oprócz talentów piłkarskich, ważny był także odpowiedni doping. Każda klasa musiała przygotować transparent, przedstawić własny pomysł na koszulki oraz odśpiewać klasową przyśpiewkę.
Zwycięzcy turnieju zostali nagrodzeni przez Panią Dyrektor Lidię Góral i Panią Wicedyrektor Sylwię Kożuch.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła klasa VII A, która otrzymała nagrodę główną, czyli 100 zł oraz puchar.


Nagrodę fair play otrzymała klasa VIII B, a do budżetu klasy trafiło 50 zł. Najlepszymi kibicami okazali się uczniowie z klasy VII B, którzy otrzymali od Pizzerii Fair Play bony na pizzę.

Ponadto najlepszych graczy nagrodzono statuetkami:
Bramkarzem turnieju został – Bartosz Piotrowski
Zawodnikiem turnieju – Błażej Rosek
Zawodniczką turnieju – Oliwia Skaja

Wyróżnienia oraz pamiątkowe medale otrzymali:
Zawodniczki:
1. Kinga Kutnik – VII B
2. Olimpia Tromska – VII B
3. Aleksandra Jabłońska – VIII C
4. Agata Lenartowicz – VIII B
5. Julia Nielek – VIII B
6. Natalia Wiśniewska – VIII B
Zawodnicy:
1. Kacper Badtke – VII B
2. Kacper Kolczyk – VII B
3. Oskar Kruczkowski – VII A
4. Cezary Bonna – VIII B
5. Mikołaj Brzeziński – VIII C
6. Wiktor Wruck – VIII A

Tablicę wyników obsługiwały Zofia Chrobot i Milena Czapiewska.

Wszystkim dziękujemy za walkę i pozostawione serce na parkiecie!

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.

W poniedziałek 19 listopada przybyło do naszej szkoły mobilne planetarium, w którym odbyły się zajęcia edukacyjne. Uczniowie obejrzeli film Sekrety kartonowej rakiety o kosmicznych podróżnikach, którzy opuścili naszą planetę by zdobywać wiedzę nt. ciał niebieskich.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Data nie jest przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań z tym związanych na kolejne lata. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Działania na rzecz tolerancji w ramach obchodów skierowane zostały również do placówek oświatowych i szerszego kręgu społeczeństw. Tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych.
Dwie nauczycielki, Panie Monika Pozorska i Iwona Zielinska uznały, że Międzynarodowy Dzień Tolerancji to okazja, aby zachęcić uczniów do zastanowienia się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.
Inny nie znaczy gorszy.
Wszyscy są sobie równi.

16 listopada w naszej szkole solidaryzowaliśmy się również z dziećmi i innymi osobami chorymi na cukrzycę. W Polsce ten dzień obchodzony jest na pamiątkę wynalezienia insuliny w 1921 roku. Na świecie obchodzi się go 14 listopada – w dniu urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy tego hormonu.
Panie Monika Pozorska i Iwona Zielinska opracowały i wdrożyły odpowiedni program.
1. Cele Dnia Tolerancji w naszej szkole:
• uwrażliwienie dzieci na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
• przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię, ubiór, bogactwo rodziny itp.
• kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wobec koleżanek i kolegów chorych, niepełnosprawnych, nieśmiałych, tych, którzy nie radzą sobie w niektórych sytuacjach itp.
• odszukanie przyczyn nietolerancji;
• informowanie o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji
• wypracowanie praktycznych wskazówek przeciwdziałania nietolerancji
2. Zadania dla wychowawców i klas były następujące
– 16 listopada dzieci i młodzież przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Niebieski to kolor solidarności z osobami chorymi na cukrzycę
– We wszystkich klasach odbyły się lekcje wychowawcze a w klasach I – III zajęcia, na temat tolerancji.
– W klasach I do VIII dzieci pod kierunkiem nauczycieli wykonały następujące plakaty:
Każda klasa dostała arkusz szarego papieru i przydzieloną literę. Literę należało narysować dużej wielkości, na środku, na szarym papierze. Wokół litery wykonano mniejsze elementy ozdobne oraz rysunki i napisy związane z tolerancją.
Plakaty Panie Pozorska i Zielinska zawiesiły na tablicach wystawowych w takiej kolejności, aby utworzyły napisy TOLERANCJA AKCEPTACJA.
– każde dziecko, otrzymało również pasek niebieskiego papieru, na którym napisało swoje imię. Z tych pasków klasy zrobiły łańcuch przyjaźni i życzliwości. Łańcuchy zostały powieszone w holu szkoły.

Opracowały: Monika Pozorska i Iwona Zielinska

Podczas Pikniku Niepodległościowego, który odbył się 11 listopada 2018 r. w sali OSiRu podsumowany został powiatowy konkurs plastyczny – „Nasza Niepodległa”. Alicja Szymańska z klasy VIa uzyskała I miejsce w kategorii klas IV -VI. W kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum Oliwia Wegner z klasy VIIIb zdobyła II miejsce, a Miłosz Serowiecki z VIIa uzyskał III miejsce. Gratulacje!!!

Dnia 6 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi odbył się Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała Iza Mews z klasy IIb, która wyśpiewała III miejsce. Wystąpiła również nasza grupa wokalno-instrumentalna, zdobywając wyróżnienie.