Rozmiar tekstu

  • A  A  A  

Kontakt

ul. Pocztowa 10
89-500 Tuchola
tel. 52 3342176
kom. 730820834
mail: sp3t@wp.pl

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów Uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.

W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej(http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2931_u.htm )

We wtorek 6 listopada uczniowie z klas 4 C i 4 D udali się do Muzeum Borów Tucholskich na zajęcia, podczas których poznały cały proces kiszenia kapusty. Mieli okazję czynnie uczestniczyć w prowadzonych zajęciach, przygotowywali warzywa, szatkowali, ubijali je, a na koniec smakowali. Kolejne zajęcia przed nimi, ponieważ cały proces trwa cztery tygodnie.

Tekst i fotografie: K.Dąbrowski

W ostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności, Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób. W nawiązaniu do kultury krajów anglojęzycznych, 30 października w naszej szkole obchodziliśmy Halloween, a nasi uczniowie znaleźli się przez chwilę w klimacie zwyczajów anglosaskich. Celem obchodów było wspieranie i rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań uczniów. Była to również doskonała okazja do integracji uczniów i rozwijania umiejętności pracy w grupie. W szkole pojawiły się różne zjawy, stwory i czarownice. Z okazji tego święta uczniowie wraz z wychowawcami wykonali dekoracje drzwi sal lekcyjnych. W tym tygodniu nauczyciele języka angielskiego zorganizowali halloweenowe lekcje. Uczniowie projektowali kostiumy oraz pisali pomysłowe zaproszenia na imprezę halloweenową w języku angielskim, a wieczorem odbyło się Halloween Party cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Podczas imprezy wybrano najciekawszy strój halloweenowy. Zwycięzcami konkursu zostali: Magdalena Śpica z klasy IV, Oliwia Grzegorek z klasy V i Patryk Suchomski z klasy VI. Głównymi koordynatorami projektu były Panie B. Szmelter i M. Paś. Oprawę muzyczną podczas Halloween Party zapewnił Pan K. Dąbrowski. Uczniowie zgodnie uznali, że imprezę należy powtórzyć w przyszłym roku.

Zdjęcia ze szkolnego Halloween można obejrzeć w galerii.

Uczniowie z klasy VIIIA wzięli udział w uroczystym sadzeniu cebulek żonkili na Placu Wolności w dniu 26 października. Jest to akcja przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”, która co roku organizowana jest na rzecz osób dotkniętych chorobą nowotworową.

W czwartek 25 października nasi ośmioklasiści udali się do hali widowiskowo-sportowej tucholskiego OSiR-u, gdzie spotkali się z legendą światowej siatkówki – Gibą w ramach akcji „Graj o zdrowie”.

W czwartek 25 października dzieci z klas 0 – III doskonale bawiły się na szkolnej sali gimnastycznej podczas jesiennego balu.

Fot: M. Kempińska

Drugi dzień konkursu w tucholskiej „Trójce” to pole do popisu dla wokalistów i zespołów. Tu wszystkich podzielono na trzy kategorie: klasy I – III (soliści), IV – VIII (soliści), zespół. Jury stanowili: ks. Wiesław Herold, Elżbieta Zielińska i Marcin Kiedrowski. Spotkanie prowadziło dwoje uczniów szkoły będącej gospodarzem – Amelia Pik i Dawid Klajbor.
Zanim wszyscy zaczęli się prezentować na scenie, odśpiewano hymn państwowy; usłyszano kilka słów, jak można być w dzisiejszych czasach prawdziwym Polakiem.
Jeśli chodzi o sam wyraz artystyczny, można było wśród wszystkich występujących znaleźć talenty i je oklaskiwać. Niektórzy śpiewali bez towarzyszenia instrumentów, śpiew innych był urozmaicony brzmieniem gitary i nie tylko. Na pewno występy stały na wysokim poziomie, co potwierdziło jury w późniejszych wystąpieniach, podczas dekoracji. Wszystkich wspierał duet dorosłych – Andrzej Giersz (klawisze) i Maciej Mews (gitara basowa). Do etapu powiatowego przechodzą uczniowie, którzy zajęli w swoich kategoriach pierwsze lokaty. Niżej podajemy wyniki.

Kategoria I – III
1. Izabela Mews – SP 3 Tuchola
2. Laura Reczka – SP 3 Tuchola
wyróżnienie – Emilia Glaner – SP Legbąd

Kategoria IV – VIII
1. Lena Balcerowska – SP 5 Tuchola
2. Zofia Idzikowska – SP 5 Tuchola, Kamil Kosowski – SP 5 Tuchola (ex aequo)
3. Patrycja Krakowiak – SP 3 Tuchola

Zespół
1. Zespół Wokalno – Instrumentalny z Klas IV – VIII – SP 3 Tuchola

(jk)

Kpp_2018_00

W dniach 18 i 19 października odbyły się zorganizowanie przez naszą szkołę oraz Parafię pw. Opatrzności Bożej w Tucholi eliminacje gminne do XIX Konkursu Poezji i Prozy oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Występujących oceniało jury w składzie: H. Szramka, A. Joppek i ks. W. Herold. Oto wyniki konkursu:
Konkurs Poezji i Prozy Patriotycznej – klasy IV – VI:
I miejsce – Agnieszka Wąśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
II miejsce – Kacper Knutowski ze Szkoły Podstawowej w Stobnie
wyróżnienie: Marta Janowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi i Michalina Korytowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tucholi
Konkurs Poezji i Prozy Patriotycznej – klasy VII – VIII i gimnazjalne:
I miejsce – Anna Januszewska ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
II miejsce – Malwina Serafinowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi i Robert Jeschke ze Szkoły Podstawowej w Stobnie
III miejsce – Antonina Hoppe ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej – klasy I – III:
I miejsce – Izabela Mews ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
II miejsce – Laura Reczka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
III miejsce – Emilia Glaner ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie
Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej – klasy IV – VIII (soliści):
I miejsce – Lena Balcerowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
II miejsce – Zofia Idzikowska i Kamil Kosowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi
III miejsce – Patrycja Krakowiak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi

I miejsce otrzymał również zespół wokalno-instrumentalny z klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi.

Uczniowie z klas V – VIII udali się w piątek 12 października do Tucholskiego Ośrodka Kultury, gdzie wzięli udział w zajęciach z profilaktyki uzależnień. Obejrzeli film o skutkach stosowania alkoholu i narkotyków, a prowadzący zajęcia opowiadali o własnych, niekiedy bardzo drastycznych doświadczeniach z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych i długiej drodze wychodzenia z nałogu. Całość okraszona została muzyką rap, Pan Mirosław „Kolah” Kolczyk wykonał kilka utworów, których autobiograficzna treść inspiruje młodych ludzi do szukania dobrej, jasnej drogi przez życie, z dala od „pól minowych” tworzonych przez narkotyki.