Miesięczne Archiwa: maj 2017

W poniedziałek 29 czerwca odbył się zorganizowany przez Panią Wicedyrektor Donatę Świerczyńską Konkurs Pięknego Pisania przeznaczony dla uczniów z klas 4 – 6. Każdy uczestnik musiał przepisać fragment tekstu ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształt liter i łączenie ich w wyrazach, znaki interpunkcyjne, odległość miedzy wyrazami oraz poprawność ortograficzną.

WYNIKI KONKURSU:
I miejsce – Julia Nielek – klasa 6b
II miejsce – ex aequo – Oliwia Wegner – 6b i Jakub Berndt – 6a

MB_2017_l_-31

W sobotę 27 maja Zespół Pieśni i Tańca „Młodzi Borowiacy” zaprezentował na scenie Tucholskiego Ośrodka Kultury premierowy spektakl pt. Wiosna w Borach. Przygotowani przez Panie Dorotę Szulc i Iwonę Biesek oraz Pana Andrzeja Giersza członkowie zespołu wspaniale tańczyli oraz śpiewali przedstawiając owoc wielomiesięcznych prób – porywające widowisko. Zdjęcia z występu można obejrzeć w galerii.

W piętek 16 maja odbyła się lekcja otwarta dla Rodziców klasy 3B z kultury fizycznej – części tanecznej. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Kempińskiej przygotowali 15 układów tanecznych. Zaczęli lekcję tańcem integracyjnym, następnie zaprezentowali tańce charakterystyczne dla różnych narodowości, np. zorba, flamenco, tango, chacha, rumba, samba, salsa, walc angielski, walc wiedeński. Tańczyli do skocznej muzyki country, a także do swinga oraz zaprezentowali taniec nowoczesny. Uczniowie potrafią zatańczyć układ do poloneza, krakowiaka, polki, kujawiaka.

Mnogość tych tańców to trzyletnia praca uczniów, która zintegrowała klasę. Zdobyte umiejętności wykorzystywali na swoich musicalach, tworząc co roku nowe spektakle 1 – Królewna Gburka, 2 – Śpiąca Królewna, 3 – Królowa Śniegu. Utworzony przez nich teatr tańca ISADORA – cieszył się dużą popularnością, zdobywał liczne nagrody i zaskarbił sobie publiczność tucholską i bydgoską, występując w Osiu oraz w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Na kanale Youtube wychowawczyni można obejrzeć filmy z występami dzieci.
Lekcja otwarta była już ostatnią lekcją taneczną w tym gronie i podsumowaniem zdobytych umiejętności przez wszystkich uczniów tej klasy. Teraz czeka ich nowy etap edukacyjny w klasach starszych.

Tekst i fot: M.Kempińska

kpp

W piatek 26 maja odbył się zorganizowany przez koło biblioteczne Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas trzecich. Każdą klasę reprezentowało czworo uczestników, których zadaniem było jak najlepiej przeczytać fragment tekstu (m. in. opowiadania G. Kasdepke i R. Piątkowskiej). Występy oceniały Panie Barbara Gierszewska i Elżbieta Zielińska, które po zakończeniu konkursu przyznały następujące miejsca:
I:
Jędrzej Jaworski – IIIA
Kamil Malczewski – IIIC
Mateusz Marcińczyk – IIID
II:
Michalina Korytowska – IIID
Zofia Modzińska – IIID
III:
Agata Olczak – IIIB
Nina Kłosowska – IIIB
Dla wszystkich zaśpiewały w duecie Zuzanna Hippler i Lena Orłowska, Antonina Karnowska zagrała na gitarze, a na zakończenie konkursu Nikola Lutoborska pięknie wykonała piosenkę o mamie, ponieważ konkurs odbył się w Dniu Matki. Wszystkim laureatom gratulujemy. Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w galerii.

W sobotę 20 maja w Parku Zamkowym odbył się kolejny Dzień Ziemi zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy. Zespół ekologiczny z naszej szkoły wziął czynny udział w imprezie. Dzieci z klasy 2d przygotowały wspaniałą makietę z surowców wtórnych oraz zaprezentowały cudownie kolorowe stroje wykonane z nadających się do segregowania śmieci. Prace uczniowskie były oceniane przez jury, która zadecydowała o nagrodzeniu naszej szkoły I miejscem! Odbyła się także zbiórka elektroodpadów, których nasi uczniowie zebrali najwięcej. Szkolna kuchnia przygotowała pyszne krokiety. Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

laura

Dnia 29 kwietnia 2017 r. w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach odbył się 24 Wojewódzki Turniej Recytatorski dla dzieci „O pióro Jana Brzechwy”. Uczennica naszej szkoły Laura Reczka z 1B zajęła I miejsce w kategorii klas I. Recytowała wiersz Makolągwa i Dudek Haliny Szayerowej. Gratulujemy!

3de-01

27 kwietnia dzieci z klasy 3d wraz z Panią Renatą Pacek przygotowały proekoloogiczny happening. Przeszły ulicami Tucholi z własnoręcznie wykonanymi transparentami i rozdawały mijanym przechodniom ulotki dotyczące problemu spalania śmieci w domowych piecach.

nsf_24

W tegorocznych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział również uczniowie z Zespołu Pieśni i Tańca „Młodzi Borowiacy”, którzy wraz z harcerzami Hufca ZHP Tuchola zaprezentowali montaż muzyczno-taneczny na tucholskim rynku. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.