Tak jak co roku 18 listopada 2020 r., pomimo ograniczeń związanych z pandemią, odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Tucholi tzw. Niebieski Dzień. Obchody te poświęcone są następującym ważnym wydarzeniom:
14 listopada – Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę
16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji
21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 1. Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę
  14 Listopada – Światowy Dzień Cukrzycy. To międzynarodowe święto jest obchodzone w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku.
 2. Międzynarodowy Dzień Tolerancji To święto obchodzone jest corocznie 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy dyskryminacja mniejszości. 3. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień Jest to święto obchodzone 21 listopada, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
  Celem Niebieskiego Dnia w naszej szkole było:
  • Uwrażliwienie dzieci na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji.
  • Przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię, ubiór, bogactwo rodziny itp..
  • Kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wobec koleżanek i kolegów chorych, niepełnosprawnych, nieśmiałych, tych, którzy nie radzą sobie w niektórych sytuacjach itp..
  • Szukanie możliwości pomocy osobom chorym i niesprawnym.
  • Postępowanie zgodnie z dewizą „Inny nie znaczy gorszy- wszyscy są równi.”
  • Wyrabianie postawy człowieka życzliwego.
  • Doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy, ze zrozumieniem drugiej osoby.
  Ze względu na istniejącą pandemię i w związku z tym naukę zdalną, Niebieski Dzień obchodzono inaczej niż zwykle. Uczniowie z klas I – VIII ubrali się w domu na niebiesko lub założyli jakiś niebieski element, np. opaskę na włosy. Niebieski to kolor solidarności z osobami chorymi na cukrzycę.Ponadto wykonali życzliwe emotikonki z kolorowego papieru, zapoznali się z bajką „ O ciepłym i puchatym ”, a także przeczytali artykuł ”Krótka historia życzliwości” i obejrzeli filmy edukacyjne. Dzieci z oddziałów przedszkolnych były ubrane na niebiesko, wykonały emotikonki życzliwości. Po powrocie do szkoły zrobią z tego girlandy.
  Nauczyciele mogli obejrzeć „niebieskie dzieci” i ich pracę za pośrednictwem Internetu w ramach zdalnego nauczania.
  Całość koordynowały Panie Iwona Zielinska i Monika Pozorska